All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1186 Products.
Steel Structure Modular Homes Australian Standard Kit Houses Customizable Prefab Solutions
| Car: | 2 Garage |
|---|---|
| Bed: | 3 Bedroom |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
USA Standard Prefab Hosue Single Family Home Luxury 2 Story Light Steel Home Steel Kits
| Bath: | 3 Bathroom |
|---|---|
| Bedroom: | 3 Bedroom |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Stylish Prefabricated Tiny Houses On Wheels: Modern Small House Designs With Trailer For Airbnb
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Prefab Modular Home Luxury Prefabricated Mobile Tiny House On Wheels A Good Option For Caravan/RV Park
| Bedroom: | 2 Bed |
|---|---|
| Door: | Double Glazing Alum.Door |
| Exretior Wall: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
Modern Design Prefabricated Modular Home Kit Tiny House On Wheels With 2 Bedrooms
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Supply Ability: | 1000houses/year |
High End Luxury Single Family Modular Home Prefabricated House Residential Apartment
| Type: | Single Family-Home |
|---|---|
| Bedroom: | 5 Bedroom |
| Style: | American Style |
Modern Prefabricated House Villas With High Ceiling | Customizable & Affordable Modular Home
| Packaging Details: | 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Energy Saving Prefabricated Steel Structure Villa , Modern Prefab Villa For Family
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Ceramic Tile Prefab House Mobile House Light Metal Frames 3450mm
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
AS/US Tiny House On Wheels Prefabricated Houses Modular Home
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |

