All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ contemporary modular homes ] match 215 Products.
AS/NZS Style Light Steel Villa / Light Steel Frame Pre Manufactured Homes
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated Light Steel Homes: Earthquake Proof Residential Steel House Construction
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Two-Bedroom Creative Design | Prefabricated Light Steel Frame Single-Family Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
US Standard Prefab House Light Steel Structure Luxury Villa Prefabricated Residential Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel Structure |
|---|---|
| Total Area: | 222㎡ |
| Stories: | 2 |
AS4600 Large Light Steel Frame Prefab Villa / Prefabricated Steel Home Kits
| Exterior Door: | Australian Standard Single Glass Alu. Sliding Door |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Single Family Exquisite Light Steel Frame House Design For Seaside Vacation Homes
| Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel: | Dry Area, Wet Area |
Prefab Light Steel Frame Studio House Home Steel Frame House Kits To Build Granny Flat
| Steel Frame: | Roof Truss, Wall Frame |
|---|---|
| Interior Wall Panel (wet Area): | 9mm CFC Sheet/integrated Wall Panel |
| Flooring For Ground Floor (wet Area): | 1.5mm Vinyl Flooring/Ceramic Tile |
Luxury Prefab Villa 2 Story Steel Frame Modular Home US / AU / EU Standard Prefabricated House Kits
| Type: | Single Family Home |
|---|---|
| Bedroom: | 4 Bedroom |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
EU Prefabricated Light Steel Framing Modular Home Villa House With Big Windows
| Use: | House |
|---|---|
| Color: | Customer Made |
| Material: | Light Steel Frame |
AS/NZS Standard Prefab Light Steel Garden/Yard Studio Granny Flat House Holiday Modular Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | Wooden Cladding, WPC Cladding |
| Appliance: | Resort, Airbnb, Holiday, Garden/yard Studio, Granny Flat, Rent, Live, Resale |

