All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ contemporary modular homes ] match 210 Products.
Australia Standard Modular Kit Home Prefabricated Tiny House On Wheels Trailer For Living
| Mobility: | Easily Transportable |
|---|---|
| Foundation Type: | Tiny Houses On Wheels |
| Roofing: | Al-Mg-MnMetal Cladding WPC Cladding |
US / AS Modular Prefabricated Prefab Tiny House On Wheels With Bathroom
| Brand: | DEEPBLUE SMARTHOUSE |
|---|---|
| Name: | Queensland |
| Size: | 2.35*8m |
Modular Prefabricated Tiny Houses On Wheels For Weekend Getaways Or Garden Shed
| Brand: | DEEPBLUE SMARTHOUSE |
|---|---|
| Name: | Queensland |
| Size: | 2.35*8m |
Modern Design Prefab House Modular Container Luxury Tiny House On Wheels
| Brand: | DEEPBLUE SMARTHOUSE |
|---|---|
| Name: | Queensland 2426t |
| Size: | 2.35*8m |
Custom Design, ISO9001 Certified Prefab Wooden Bungalow, Luxury Cabin Home
| Use: | Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Villa, Workshop,Plant |
|---|---|
| Design: | Customer Design Available |
| Color: | Almost Any Wooden Color |
ICC-ES Certification Modular Prefabricated Tiny House On Wheels Cider Box Motorhome
| Interior Wall Panel: | WPC-wood |
|---|---|
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
| Exterior Door: | ) Double Glazing Alum.Door |
Modular Buildings Prefab House Expandable Container Light Gauge Steel Villa
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Top-Rated Prefab Luxury House Kits: Strong And Stylish With Light Gauge Steel
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Material: | ALC Panel/fibre Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
| Ceiling Material: | MGO Board/gypsum Board |
40ft Prefabricated Tiny House With 2 Bedrooms Ready To Live In Modular House
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Wall: | WPC Board |
| Floor: | Laminated Flooring |
Light Gauge Steel Frame Prefabricated Bungalow
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

