All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Modern Design Prefab House Kits, Bungalow House, Small house Kits Good On View For Holiday To Live
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australia Style Prefabricated House Kits , Modern Prefab House With WPC cladding
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Frame Fast Assemble Earthquake Proof Prefab House Kits
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Europe standard Luxury New Prefabricated House Bungalow , Heat Insulation Prefab House Kits / Light Steel House
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Roofing: | Asphalit Shingle |
| Exterior Wall: | Pvc Board / Wpc Board |
Prefabricated Light Gauge Steel House Kits / Bungalow House For Living
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated House Kits / Easy Assembled Modular House Kits / Li ght Steel Frame House
| Frame Mterial: | 0.95mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Wind Proof Prefabricated Bungalow / Portable Light Steel Frame House
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australia Standard Portable Kit Home , Light Steel Frame House , Easy To Installation
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
2story Luxury Prefab Lightweight Steel Frame Houses With Australian Standard Draydon House
| Design: | Modern |
|---|---|
| Flooring: | Normal Ceramic Tile (600mm*600mm Each)‐‐wet Area |
| Lighting: | LED |
Water Proof Steel Prefab Homes Prefab Light Steel Frame House CE Luxury Villa
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| 15mm OSB Board: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |

