All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ small modern prefab homes ] match 112 Products.
Prefab Mobile Homes Prefabricated House White Modular Small Vacation House
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
| Roof: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt Shingle |
Small integrated house Prefabricated Homes With Light Steel Frame
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Mobile Homes With Laminate Floor / Colorbond Roofing / PVC Wall Cladding
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | Colorbond+MGO Board/gypsum Board |
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
Light Steel Frame Livable Prefab Mobile Homes / Green Custom Mobile Homes For Family
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australia Folding Mobile Homes , One Floor Villa Style Prefabricated Homes granny flat
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Modern Design Prefab House Kits, Bungalow House, Small house Kits Good On View For Holiday To Live
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australian Transportable Accommodation / Small Light Steel Prefab Modular Homes Granny Flat
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Space A Frame Prefab Hotel Unit Light Steel Tiny Building Portable Kit Homes
| Description An A-frame Tiny House This Is The Definitive, Modern-day Nature Seeker’s A-frame. Sparin: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | Vapor Barrier For Roof |
| Exterior Wall Batten: | 15mm OSB Board |
Small House Design Sustainable Retreat Prefab Light Steel Frame House Garden Studio
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Exterior Wall: | Aluminium Plastic Composite Panel |
| Colour: | Lack Blue 02 |
AS/NZS Certified Light Steel Tiny House On Wheels – Prefab Mobile Home With Trailer
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall: | Integrated Wall Panel |

