All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefabricated house kits ] match 510 Products.
AS/NZS/USA Standard Modern Prefab Tiny House - Small Modular Home Cabin
| Business: | Enables Quickly To Create A Living Space |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
| Roof: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
Luxurious Modular Homes: Prefab Garden Studios Expansive Decks For Airbnb
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
|---|---|
| Deck: | 1.5m |
| Exterior Wall Cladding: | 8mm James Hardie Siding |
Light Steel Frame Prefab Villa
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
|---|---|
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
Professional Design Prefab Bungalow Panelized Homes Small Modern Steel Home Kits
| Light Steel Frame: | S550 AZ150 0.75MM STEEL |
|---|---|
| EXT.WALL: | 10MM CFC SHEET +8MM CFC INSIDE |
| INSULATION OF WALL AND ROOF: | GLASS WOOL |
As / Nzs Wooden Log Houses Light Steel Roof Truss Prefab Bungalow Homes Panelized Home Kits
| Use: | House |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel |
| Color: | Customized |
Affordable Prefab Custom Home Light Steel Kits Sandwich Panel Vintage Luxury Double Cost-effective Prefab Villa
| Use: | Single Family Home |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel,Various Of Choice |
| Product Name: | Prefab Villa,prefab Steel House,villa Houses Luxury |
Single Family Exquisite Light Steel Frame House Design For Seaside Vacation Modualr Homes
| Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel: | Dry Area, Wet Area |
2-Storey Prefab Home With Large Windows | EU-Compliant Light Steel Framing
| Ceiling: | 12mm Gypsum Board |
|---|---|
| Door: | Australian Standard Alum. Sliding Door |
| Floor: | 15mm Engineering Flooring‐‐dry Area |
Environment Friendly Bungalow Light Steel Building Homes Modular Prefab single family home
| Material: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Use: | Hotel, House, Office, Shop, Villa |
| Wall Materia: | Alc Panel/fibre Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
Light Steel Frame Australian Granny Flats painted wood door glass wool insulation
| Floor: | Engineering Flooring |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |

