All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab metal buildings ] match 530 Products.
Prefab Light Steel House | European Standard Garden Studio, Backyard Office & Holiday Villa
| Main Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Chassis: | Steel Chassis |
| Wall Cladding: | Wooden Design Material |
AS/NZS Standard Prefab Light Steel Garden/Yard Studio Granny Flat House Holiday Modular Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | Wooden Cladding, WPC Cladding |
| Appliance: | Resort, Airbnb, Holiday, Garden/yard Studio, Granny Flat, Rent, Live, Resale |
Luxury Holiday Cabin | Modular Home & Prefab Log Cabin Garden Shed
| Doors And Windows: | Custom Made |
|---|---|
| Exterior Door: | MDF Pocket/sliding/casement Door |
| Main Material: | Light Steel Frame |
Modular Home Prefab Garden Studio With Light Steel Frame And Expansive Deck Area
| Bedroom: | 1 |
|---|---|
| Ceiling Mater: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
AS/NZS Prefab Garden Studios Featuring Light Steel Frame Modular Home For Airbnb
| Design: | Customer Design Avaliable |
|---|---|
| Exterior Wall Batten: | 22mm Batten |
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel/WPC |
Luxurious Modular Homes: Prefab Garden Studios Expansive Decks For Airbnb
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
|---|---|
| Deck: | 1.5m |
| Exterior Wall Cladding: | 8mm James Hardie Siding |
Prefabricated Villas Prefab Steel Frame Villa Efficient Homes
| Cladding Material: | Steel Color Sheets/Sandwich Panels |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Options |
AS/US Prefab Light Gauge Steel Frame Single Family Home Bungalow Steel House Kits
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
|---|---|
| Installation: | DIY Assembly Or Professional Installation Available |
| Railing: | Wpc Railing |
Villa AS/NZS/USA Light Steel Frame Modern Prefab House Luxury Modular Home
| Use: | Villa, House, Office |
|---|---|
| Style: | Mansion |
| Learn More:: | Contact Us |
Light Steel Frame prefab villa house Metal Modular Home
| Use: | Villa, House, Office |
|---|---|
| Style: | Mansion |
| Learn More:: | Contact Us |

