All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular prefab homes ] match 654 Products.
White Eco Friendly Prefabricated Mobile Homes / Light Steel Log Mobile Homes
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | Colorbond+MGO Board/gypsum Board |
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
Modern Prefab Houses: Luxury Villa Kits With Light Gauge Steel Modular Home
| Wall: | ALC Board/fibre Cement Board/PU Sandwich |
|---|---|
| Style: | Customized |
| Floor: | Customized |
Light Steel Portable Modern Modular Homes/ Custom Two-Storey Prefabricated Modular Homes
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modern Prefab Light Steel Frame House Villa Apartment Roof EPS Sandwich Panel For Living
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated Tiny House On Wheels | Modular Light Steel Frame With Engineered Framing System
| Main Material: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Flooring: | WPC Flooring |
| Exterior Wall Color: | Options |
Top Prefabricated House Manufacturers Discover Our Award Winning Designs Modular House Apartment
| Flooring: | CFC Floor Board, Porcelain Tile, MDF Flooring, Or Others |
|---|---|
| Roof Batten: | 35mm Batten |
| Main Materials: | Light Steel Frame |
Light Steel Modern Modular Homes Easy And Quick Installation House Granny Flat
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
MultiFunction Prefabricated Australian Standard Granny Flats Small Modular Home ADU
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/US Light Steel Structure Modular Single Family Home Prefabricated Integrated Housing
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Architecture Prefab Steel House 1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

