All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1186 Products.
Personalized Light Steel Prefab Metal Homes Earthquake Proof 100 Years Life Chinese Style House
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
|---|---|
| Main Materials: | Light Gauge Steel |
| Other Fittings: | Toilet,washbasin,shower,kitchen Etc. |
Prefab Modular Homes Prefabricated House White Modular Park Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
| Roof: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt Shingle |
AS/NZS/USA Standard Prefabricated Modular Home - Light Gauge Steel Frame
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Energy Saving Affordable Prefab House Steel Structure Villa Prefabricated Villas
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
|---|---|
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
| Door: | Metal Security Door/Pvc Sliding Door |
Prefabricated House , Light Steel Modular Villa , Portal Frame Buildings With OSB Bord
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Australian Mining Preferred Modern Modular Homes Granny Flat ADU
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75 Mm/ 0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Architect Designed Prefab Modular Homes / Light Steel Wide Modular Tabernacle Park Home
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Earthquake-Proof Prefabricated Steel Houses: Wind-Resistant Prefab Beach Villas For Sale
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Clading: | 100or 50mm ALC Panel /wpc Board /fbe Cement |
| Insulation: | Glass Wool EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Quick Assemble Prefab Modular Homes Granny Flat ADU For Living
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/US Modern Prefabricated Bungalow Homes / Light Steel Structure Housing
| Use: | Hotel, House, Office, Shop, Villa |
|---|---|
| Ceiling Material: | MGO Board/gypsum Board |
| Floor/foundation Material: | Laminate Flooring/wooden/PVC Carpet |

